بازگشت کاسپاروف، جنجالی ترین شطرنج باز تاریخ

[ad_1]


ایران ورزشی آنلاین / گری کاسپاروف، قهرمان سابق شطرنج جهان از بازنشستگی بیرون آمده و می‌خواهد در مسابقاتی در آمریکا شرکت کند. کاسپاروف که بیش از 15 سال بر شطرنج جهان سلطه داشت، از 23 تا 28 مرداد با 9 بازیکن طراز اول دیگر در سنت لویی میسوری مسابقه می‌دهد. ماگنوس کارلسن و هیکارو و ناکامورا نفرات اول و دوم حال حاضر جهان نیز در این مسابقات حضور دارند.


کاسپاروف در توییتر نوشت: «می‌خواهید ببینید هنوز هم می‌توانم مهره‌ها را حرکت بدهم؟ اگر نتوانم باید بعد از این مسابقات دوباره اعلام بازنشستگی کنم. احتمالا میانگین سن را بالا می‌برم و میانگین امتیاز را کم می‌کنم.» کاسپاروف 54 ساله که در سال 2005 ورزش حرفه‌ای را کنار گذاشت، مسن‌ترین شطرنج باز این رقابت‌ها خواهد بود. ویسواناتان آناند 47 ساله و دیگر اسطوره شطرنج که در حال حاضر در جهان دوازدهم است، نفر بعدی از نظر سن و سال است. کاسپاروف با کارلسن روبه‌رو نمی‌شود اما احتمالا مقابل ناکامورا یا سرگی کاریاکین 26 ساله و روس قرار می‌گیرد.


در سال 1985، کاسپاروف با 22 سال سن، جوان‌ترین قهرمان تاریخ شطرنج شد با غلبه بر استادبزرگ شوروی، آناتولی کارپوف. او که با نام گری واین استاین در آذربایجان از مادری ارمنستانی و پدری یهودی به دنیا آمده، به «دیوی با 100 چشم که همه را می‌بیند» مشهور است.


او خیلی زود متوجه علاقه ترکیب کامپیوتر با شطرنج شد و موافقت کرد با ابرکامپیوتر «دیپ بلو» کمپانی IBM بازی کند. در سال 1996 نخستین بازی با این کامپیوتر را برد و در سال بعد بازی دوم را باخت.


کاسپاروف بعد از بازنشستگی به سراغ سیاست رفت و عضو جنبش اپوزیسیون با عنوان «روسیه دیگر» شد که ولادیمیر پوتین را متهم کرد روسیه را به دوران دیکتاتوری سابق بازگردانده. او نیروی سیاسی قدرتمندی شد و حتی در سال 2008 تلاش کرد در انتخابات ریاست جمهوری با پوتین رقابت کند.


اما انتقادات تند مثل مقایسه پوتین با هیتلر باعث شد مورد هدف قرار بگیرد. در روسیه با بادیگارد به این طرف و آن طرف می‌رفت و نهایتا در سال 2013 این کشور را ترک کرد.


در سال 2014 اقامت کرواسی را گرفت. در ماه دسامبر، دادگاه حقوق بشر اروپا در برابر دستگیری و بازداشت پنج روزه او در سال 2007 به نفعش رای داد. همچنین سایت او در روسیه از سال 2014 فیلتر است.

او در سال 2014 همچنین تلاش کرد رییس فدراسیون جهانی شطرنج را خلع کند اما از 175 فدراسیون فقط 61 فدراسیون به او رای دادند و ناکام شد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *